Olympiad logo

Chemistry Olympiad Teams of the
Western New York Local Section

Return to the WNYACS Olympiad Home Page

 1995


The students listed below qualified for the Chemistry Olympiad National Exam in the given year.

2015 WNYACS Chemistry Olympiad Team:

Josh Biltekoff, St. Joseph’s Collegiate Institute (Teacher: Mr. Matthew Hellerer)
Bhaskar Roberts, Williamsville North High School (Teacher: Ms. Colleen Sowinski)
Matthew Wiewiorski, St. Francis High School (Teacher: Mr. Jason Cretacci)
Ling Ming Kong, Williamsville North High School (Teacher: Ms. Colleen Sowinski)
Ian Ferer, Orchard Park High School (Teacher: Dr. Robert Rominger)
Harry Yun, Williamsville East High School (Teacher: Ms. Stacy Bernard)
Evan Busch, East Aurora High School (Teacher: Mr. John Swiniuch)
Anna Swetz, Orchard Park High School (Teacher: Dr. Robert Rominger)
Ian Rozensky, City Honors High School (Teacher: Ms. Valerie Davis)

2014 WNYACS Chemistry Olympiad Team:

Joseph Suhay, St. Joseph’s Collegiate Inst. (Teacher: Mr. Matthew Hellerer)
Kristina Kasprzycki, Grand Island High School (Teacher: Mr. Robert Collard)
Ling Ming Kong, Williamsville North High School (Teacher: Ms. Colleen Sowinski)
Charles Paglione, St. Joe’s Collegiate Institute (Teacher: Mr. Matthew Hellerer)
Dong Hyun Yun, Williamsville East High School (Teacher: Ms. Stacy Bernard)
Matthew Eichhorn, Williamsville South High School (Teacher: Mr. Jeff Yap)
Alexander Hedges, Williamsville South High School (Teacher: Mr. Jeff Yap)
Sean Thompson, Williamsville North High School (Teacher: Ms. Colleen Sowinski)
Bethany Gates, City Honors High School (Teacher: Ms. Valerie Davis)

2013 WNYACS Chemistry Olympiad Team:

Joseph Suhay, St. Joseph’s Collegiate Inst. (Teacher: Matthew Hellerer )
Patrick McCormack, Orchard Park High School (Teacher: Robert Rominger )
Amber Kudla, North Tonawanda High School (Teacher: Arthur Harack )
Chris Joshi, Clarence High School (Teacher: Katalin Posch )
Alex Merriman, Canisius High School (Teacher: Dennis Linda )
Cornell Overfield, St. Joseph’s Collegiate Inst. (Teacher: Matthew Hellerer )
Sullivan Curry, Clarence High School (Teacher: Katalin Posch )
Kristina Kasprzycki, Grand Island High School (Teacher: Robert Collard )
Matthew Eichhorn, Williamsville South High School (Teacher: Barbara Jeziorski )

2012 WNYACS Chemistry Olympiad Team:

Amber Kudla, North Tonawanda (Teacher: Arthur Harack)
Patrick McCormack, Orchard Park (Teacher: Robert Rominger)
Alyssa Cartwright, Williamsville East (Teacher: Stacy Feil)
Jessica Marshall, Williamsville East (Teacher: Stacy Feil)
Niamh Durfee, City Honors High School (Teacher: Valerie Davis)
John Grasso, Kenmore West (Teacher: Marilyn Drnevich)
Jacob Mojeski, Canisius (Teacher: Dennis Linda)
Angela Wager, Akron (Teacher: Robert Meek)

2011 WNYACS Chemistry Olympiad Team:

Evan Zhao, Clarence High School (Teacher: Ms. Amy Herman)
Enzo Benfanti, Clarence High School (Teacher: Ms. Vincenza Ebel)
Niamh Durfee, City Honors High School (Teacher: Ms. Valerie Davis)
Amber Kudla, North Tonawanda High School (Teacher: Mr. Art Harack)
Brendan Stubeusz, Kenmore West High School (Teacher: Mrs. Marilyn Drnevich)
Michael Collins, St. Joseph's Collegiate Inst. (Teacher: Mr. Matthew Hellerer)
Ryan Roder, Orchard Park High School (Teacher: Dr. Robert Rominger)
Josh Dempsey, St. Francis High School (Teacher: Mr. Jason Cretacci)

2010 WNYACS Chemistry Olympiad Team:

Evan Zhao (top 50 in U.S.), Clarence Central (Teacher: Ms. Amy Herman)
Bryan He (top 100 in U.S.), Williamsville East (Teacher: Mr. David Fabio)
Imad Kariapper, Williamsville North (Teacher: Ms. Colleen Sowinski)
Nathan Kowalski, Amherst Central (Teacher: Mr. Dennis Bauer)
Mike Schwartz, Williamsville North (Teacher: Ms. Colleen Sowinski)
Alex Elhage, St. Joseph's Collegiate Inst. (Teacher: Mr. Matthew Hellerer)
Andrew Barton, Kenmore West (Teacher: Ms. Marilyn Drnevich)
Dan Courtney, St. Joseph's Collegiate Inst. (Teacher: Mr. Matthew Hellerer)

2009 WNYACS Chemistry Olympiad Team:

Robert Chu, Williamsville North (Teacher: Ms. Colleen Sowinski)
Jason Lowden, Letchworth Central (Teacher: Mr. Thomas Rycroft)
Matthew Simson, Orchard Park (Teacher: Dr. Robert Rominger)
Noah Steinfeld, Amherst Central (Teacher: Mr. Dennis Bauer)
William Pelham, Amherst Central (Teacher: Mr. Dennis Bauer)
Alex Elhage, St. Joseph’s Collegiate Institute (Teacher: Mr. Matthew Hellerer)
Imad Kariapper, Williamsville North (Teacher: Ms. Colleen Sowinski)
Thomas Evangelista, St. Joseph’s Collegiate Institute (Teacher: Mr. Matthew Hellerer)

2008 WNYACS Chemistry Olympiad Team:

Brian Chmielowiec (top 20 in U.S.), St. Joseph's Collegiate Institute (Teacher: Mr. Matthew Hellerer)
Elizabeth Peng (top 20 inU.S.), Williamsville South (Teacher: Dr. Kenneth Licata)
Vijay Singh, Williamsville North, (Teacher: Ms. Colleen Fryling Sowinski)
David Ban, Williamsville East (Teacher: Mr. David Fabio)
Spencer Brucks, Kenmore West (Teacher: Ms. Marilyn Drnevich)
Maxwell Service, Williamsville North (Teacher: Ms. Colleen Fryling Sowinski)
Joshua Geiger, Clarence (Teacher: Ms. Amy Herman)
Maathew Simson, Orchard Park (Teacher: Dr. Robert Rominger)

2007 WNYACS Chemistry Olympiad Team:

Matthew Conway, St. Joseph's Collegiate Institute (Teacher: Mr. Matthew Hellerer)
Brian Chmielowiec, St. Joseph's Collegiate Institute (Teacher: Mr. Matthew Hellerer)
Elizabeth Peng, Williamsville South High School (Teacher: Dr. Kenneth Licata)
Eric Przybyszewski, Williamsville North High School (Teacher: Mrs. Colleen Fryling Sowinski)
Jerome Luo, Williamsville East High School (Teacher: Mr. David Fabio)
Billy Wieczorek, Amherst Central High School (Teacher: Mr. Dennis Bauer)
Sam Suggs, Amherst Central High School (Teacher: Mr. Dennis Bauer)
Patrick Hurley, City Honors High School (Teacher: Ms. Valerie Davis)

return to top

2006 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Ari Binder, Amherst Central High School (teacher: Mr. Dennis Bauer)
Jerry Richard, Orchard Park High School (teacher: Dr. Robert Rominger)
Ben McCabe, Kenmore West High School (teacher: Ms. Marilyn Drnevich)
Adam McCabe, Kenmore West High School (teacher: Ms. Marilyn Drnevich)
Laura Posner, Williamsville North High School (teacher: Ms. Colleen Fryling)
Alexandra Best, Nichols High School (teacher: Mr. George Mayer)
David Farhi, Nichols High School (teacher: Mr. George Mayer)
Brian Chmielowiec, St. Joe's Collegiate Institute (teacher: Mr. Matthew Hellerer)
Steven Leonard, City Honors High School (teacher: Ms. Valerie Davis)

return to top

2005 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Jim Iarocci, Kenmore West High School (Teacher: Mrs. Drnevich)
Jerry Richard, Orchard Park High School (Teacher: Dr. Rominger)
Landon Durak, Amherst Central High School (Teacher: Mr. Bauer)
Rob Halm, Amherst Central High School (Teacher: Mr. Bauer)
Dan Zuch, North Tonawanda High School (Teacher: Mr. Harack)
Laura Posner, Williamsville North High School (Teacher: Ms. Fryling)
Jonathan Cohan, Williamsville East High School (Teacher: Mr. Fabio)
David Farhi, Nichols High School (Teacher: Mr. Mayer)
Mike Allen, Oakfield/Alabama High School (Teacher: Mr. Meek)

return to top

2004 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Lenny Shulgin, Amherst Central (Teacher: Mr. Dennis Bauer)
Andrew Stecker, Amherst Central (Teacher: Mr. Dennis Bauer)
Chris Murphy, St. Joe's Collegiate Inst. (Teacher: Mr. Matt Hellerer)
Manuel Hernandez, Hutch Tech (Teacher: Mr. Peter Hurley)
Kim Sang Tran, Hutch Tech (Teacher: Mr. Peter Hurley)
John Zamojski, St. Joe's Collegiate (Teacher: Mr. Matt Hellerer)
Michael Oh, Williamsville East (Teacher: Mr. David Fabio)
James Iarocci, Kenmore West (Teacher: Mrs. Marilyn Drnevich)
Jake Marchal, Letchworth Central (Teacher: Mr. Thomas Rycroft)

return to top

2003 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Justin Reynard, Hutchinson Technical (Teacher: Peter Hurley)
Matthew Conomos, Amherst Central (Teacher: Dennis Bauer)
Steven Leuthe, Hutchinson Technical (Teacher: Peter Hurley)
Andrew Salisbury, St. Joseph's Collegiate Inst. (Teacher: Matthew Hellerer)
John Ruffino, St. Joseph's Collegiate Inst. (Teacher: Matthew Hellerer)
Michael Laski, Kenmore West (Teacher: Marilyn Drnevich)
Adam Banasiak, Amherst Central (Teacher: Dennis Bauer)
Ahzaz Hakim, Nichols (Teacher: George Mayer)
Andrew Langdon, Oakfield-Alabama (Teacher: R. Meek)

return to top

2002 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Aaron Tjoa, Nichols (Teacher: George Mayer)
Jay Gill, Nichols (Teacher: George Mayer)
William Lin, Williamsville East (Teacher: Joseph Tuzzolino)
Carolyn Hogan, Orchard Park(Teacher: Jean Wilson)
David Herman, St. Joseph's Collegiate Inst. (Teacher: Matthew Hellerer)
Douglas Hanley, Kenmore West (Teacher: Marilyn Drnevich)
Daniel Carroll, Hutchinson Technical (Teacher: Peter Hurley)
David Ranzenhofer, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)

return to top

2001 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Andrew Baker, Hutchinson Technical (Teacher: Peter Hurley)
William Lin, Williamsville East (Teacher: Joseph Tuzzolino)
Jay Gill, Nichols (Teacher: George Mayer)
Nathaniel Reden, Kenmore West (Teacher: Marilyn Drnevich)
Catherine Ertel, Hutchinson Technical (Teacher: Peter Hurley)
Daniel Li, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
Douglas Hanley, Kenmore West (Teacher: Marilyn Drnevich)
Michael Ronan, Iroquois Central (Teacher: C. Wilckens)

return to top

2000 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

William Lin, Williamsville East (Teacher: Joseph Tuzzolino)
Daniel Li, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
Catherine Ertel, Hutchinson Technical (Teacher: Peter Hurley)
Bartosz Nogal, Hutchinson Technical (Teacher: Peter Hurley)
Michael Dray, Kenmore West (Teacher: Marilyn Drnevich)
Nathaniel Reden, Kenmore West (Teacher: Marilyn Drnevich)
Dan Licata, Amherst Central (Teacher: Paul Graf)
Cynthia Tung, Willamsville North (Teacher: Marilyn Matz)

return to top

1999 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Michael Gallisdorfer, Hutchinson Technical (Teacher: Peter Hurley)
Kyle Jackson, Hutchinson Technical (Teacher: Peter Hurley)
Michael Dray, Kenmore West (Teacher: Marilyn Drnevich)
Gregory Padowski, St. Joseph's Collegiate Inst. (Teacher: Eileen Monahan)
Meg Gerbasi, Nichols (Teacher: George Mayer)
Kathryn Dyl, Nardin Academy (Teacher: Linda Biondi)
William Lin, Williamsville East (Teacher: Joseph Tuzzolino)
Michael Lodick, City Honors (Teacher: Valerie Davis)

return to top

1998 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Tom Snyder, Amherst Central (Teacher: Paul Graf)
Kelly McLaughlin, Kenmore West (Teacher: Marilyn Drnevich)
Benjamin Davis, St. Joseph's Collegiate Inst. (Teacher: Eileen Monahan)
Adam Courtney, Hutchinson Technical (Teacher: Peter Hurley)
Kenneth Roberts, Amherst Central (Teacher: Paul Graf)
Kevin Sylves, Kenmore West (Teacher: Marilyn Drnevich)
Mark Meras, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
Cameron Freer, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
Benjamin Siracusa, Nichols (Teacher: George Mayer)

return to top

1997 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Tom Snyder, Amherst Central (Teacher: Paul Graf)
Phil Edwards, Akron Central (Teacher: Edmund Burke)
Ravi Sitwala, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
Cameron Freer, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
Edward Hershey, Amherst Central (Teacher: Paul Graf)
Michael Bartels, Hutchinson Technical (Teacher: Peter Hurley)
Kelly McLaughlin, Kenmore West (Teacher: Marilyn Drnevich)
Ben Davis, St. Joseph's Collegiate Inst. (Teacher: Eileen Monahan)

return to top

1996 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Joshua Horan, Amherst Central (Teacher: Peter Demmin)
Ravi Sitwala, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
Aaron Krol, Iroquois Central (Teacher: Carl Emens)
Joseph Moritz, St. Joseph's Collegiate Inst. (Teacher: Eileen Monahan)
Brendan Mort, St. Joseph's Collegiate Inst. (Teacher: Eileen Monahan)
Anil Nathan, Nichols (Teacher: George Mayer)
Phil Edwards, Akron Central (Teacher: Edmund Burke)
Tom Snyder, Amherst Central (Teacher: Heather Patterson)

return to top

1995 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Andrew Bandish, Iroquois Central (Teacher: Carl Emens)
Dan Baer, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
Scott Snyder, Amherst Central (Teacher: Peter Demmin)
Brendan Mort, St. Joseph's Collegiate Inst. (Teacher: Eileen Monahan)
Christopher Poole, West Seneca East (Teacher: Martin Besan)
Edward Nagel, Kenmore West (Teacher: Marilyn Drnevich)
Anil Nathan, Nichols (Teacher: George Mayer)
Justin Quarantello, Niagara-Wheatfield (Teacher: Richard Tillyou)

return to top

1994 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Justin McCarty, Amherst Central (Teacher: Peter Demmin)
Scott Snyder, Amherst Central (Teacher: Peter Demmin)
Thomas Van de Ven, St. Joseph Collegiate Inst. (Teacher: Eileen Monahan)
Todd Bojanowski, St. Joseph Collegiate Inst. (Teacher: Eileen Monahan)
Karen J. Chung, Nichols (Teacher: George Mayer)
Jennifer Chi, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
Dan Baer, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
Svetlana Blitshteyn, Kenmore West (Teacher: Marilyn Drnevich)

return to top

1993 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Charles Goodman, Amherst Central (Teacher: Peter Demmin)
Gordon Rashman, Nichols (Teacher: George Mayer)
Megan Grace, Amherst Central (Teacher: Peter Demmin)
Thomas Van de Ven, St. Joseph Collegiate Inst. (Teacher: Eileen Monahan)
Kevin Filipski, West Seneca East (Teacher: Lawrence T. Krauza)
Amy Markerich, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
John B. Lee, City Honors (Teacher: Valerie Davis)
Stephen Lee, City Honors (Teacher: Valerie Davis)

return to top

1992 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Logan McCarty, Amherst Central (Teacher: Peter Demmin)
Sam Munger, Amherst Central (Teacher: Peter Demmin)
Steven Szczepankiewicz, St. Joseph Collegiate Inst. (Teacher: Eileen Monahan)
Kajal Sitwala, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
John Lee, City Honors (Teacher: Valerie Davis)

return to top

1991 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Lawrence Chou, Williamsville East (Teacher: Joseph Tuzzolino)
Logan McCarty, Amherst Central (Teacher: Peter Demmin)
Michael Sipior, West Seneca East (Teacher: Lawrence T. Krauza)
Michaeleen Pacholski, West Seneca East (Teacher: Lawrence T. Krauza)
Darrell Anderson, Iroquois Central (Teacher: Ralph A. Howell)

return to top

1990 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Lawrence Chou, Williamsville East (Teacher: Joseph Tuzzolino)
Eric Fung, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
Thomas Anderson, Iroquois Central (Teacher: Ralph Howell)
Mark Burkard, Williamsville North (Teacher: Marilyn Matz)
Chris Welch, Amherst Central (Teacher: Peter Demmin)

return to top

1989 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Jonathan Kleinberg, Iroquois Central (Teacher: Ralph Howell)
Thomas Anderson, Iroquois Central (Teacher: Ralph Howell)
Edmund Bass, Sweet Home Central (Teacher: Ronald Goulah)
Peter Stone, Amherst Central (Teacher: Peter Demmin)
Christopher Reo, Kenmore West (Teacher: Peter Pavlakis)

return to top

1988 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Jonathan Kleinberg, Iroquois Central (Teacher: Ralph Howell)
Johannes Aubrecht, Nichols (Teacher: George Mayer)
Amit Matta, Williamsville South (Teacher: Robert Maslanka)
Tarik Hussein, West Seneca East (Teacher: Lawrence Krauza)
Jackie Chang, Williamsville North (Teacher: Robert Miller)

return to top

1987 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Scott Gietler, West Seneca East (Teacher: Lawrence Krauza)
William Andrews, Starpoint Central (Teacher: George Riscile)
Jeffrey Snyder, Amherst Central (Teacher: Peter Demmin)
Sebastian Ciancio, Amherst Central (Teacher: Peter Demmin)
Laurie Smith, West Seneca West (Teacher: Lawrence Krauza)

return to top

1986 WNY-ACS Chemistry Olympiad Team:

Michael Swartz, Williamsville South (Teacher: Robert Maslanka)
Paul D. Filipski, Maryvale (Teacher: John Tammaro)
Michael Lee, Nichols (Teacher: George Mayer)
Joseph Mark Sorci, Williamsville North (Teacher: Robert Miller)
Scott Gietler, West Seneca East (Teacher: Larry Krauza)

return to top



Return to the WNYACS Olympiad Home Page